Ispod samog planinskog vrha Čigota na nadmorskoj visini od 1.230 metara biće izgrađen kompleks od tri individualne kuće.
Projekat Crna stena osmišljen je 2018. u međusobnoj saradnji između investitora Manojla Vujovića i .exe studija, i trenutno je u realizaciji. Već pri prvom susretu sa terenom, arhitektama je bilo jasno da ispred sebe imaju komad nesvakidašnjeg ambijenta.
“Ambijent koji je sam po sebi nametao konture rešenja, usmeravajući arhitektama tok misli na ono što bi trebalo tu da nastane. Nametala se ideja da kroz integraciju i prožimanje objekta sa prirodom, kao stene koje izranjaju iz brda i tako formiraju onaj deo vidikovca na kom prolaznik voli da zastane, odmori i trenutak provede u toj nesvakidašnjoj vizuri dobijajući za uzvrat prekopotreban mir. Mir koji smo svi negde izgubili modernim stilom zivota distancirajući sebe od korena onoga iz čega smo i nastali, prirode…” – kažu autori za portal Gradnja.rs.
Tri kuće koje izranjaju iz terena zamišljene su kao mikro stambene, individualne kuće koje su terenom i pejzažom povezane u jedinstveni kompleks. Razvoj ideje počeo je orijentacijom objekata preko integracije najbolje vizure definisane osom sever-jug. Koncept kuće se oslanja na ideju kabine, kuća kabina se zatvara sa sve tri strane dajući joj na taj način privatnost, otvara se samo prema pejzažu tj. padini kadrirajući vizuru.
Izranjanje i otvaranje ka prirodi
Kabine su zamišljene sa kosim krovom, kontaktom krova i terena, zbijenom osnovom i vertikalnom organizacijom. Na strmom kamenitom terenu, jednostavnim oblikovanjem i geometrijom krova svaka kuća prati isti koncept izranjanja i otvaranja ka prirodi.
Kuća je organizovana po vertikalnoj osi na način da se pogled obezbedi svakoj prostoriji, od galerije preko dnevnog boravka, do spavaće sobe u suterenu. Iz ulazne zone stupa se u otvoreni prostor ispunjen prirodnom svetlošću u kome su organizovani dnevni boravak, kuhinja i trpezarija, u ovom delu kuća ima duplu spratnu visinu, stepeništem iz prostora dnevnog boravka može se stupiti na galeriju koje ima multifunkcionalnu ulogu i može se transformisati vremenom u odnosu na potrebe korisnika.
Na donjoj etaži organizovana je master soba sa otvorenom kadom. Master spavaća soba se staklenim vratima otvara kako vizuelna tako i fizički ka intimnoj terasi i predivnom pejzažu dajući korisnicima jedinstveni doživljaj buđenja sa prirodom.
Rebrasti lim i sibiriski ariš
Materijalizacija je integrisana na način da se sačuva monolitni izgled građevine, a ukidanjem suvišnih detalja kao i otvaranjem staklenih površina samo sa frontalne strane sačuva privatnost svake jedinice. Kako za fasadu tako i krov predviđen je rebrasti lim, dok delovi fasade koji naglašavaju površine kontakta spoljašnosti objekta i njegove unutrašnjosti preko drvenih obloga sibirskog ariša ostvaruju vezu sa materijalima iz prirodnog okruženja.
Topao enterijer
Za razliku od tamne spoljašnjosti kuće, koja svojim jednostavnim oblikom stvara siluetu u pejzažu, unutrašnjost objekta je takođe jednostavna ali ga karakterišu svetle boje i toplina preko zidnih obloga od borovog drveta, koje bi zajedno sa velikim staklenim površinama metaforički zamaglile liniju horizonta izmedju prirode i unutrašnjosti kuće.
Kuća će se graditi sistemom drvene konstrukcije, a zidovi od sendvič panela. Zbog lake izrade i dobrih termičkih karakteristika ove vrste gradnje, uz dodatnu termoizolaciju i ventilisanu fasadu dolazimo do visoke energetske efikasnosti. “Svi materijali koje koristimo su od bioloških materijala, prirodni bez štetnog uticaja na čoveka”.
Nova dimenzija stanovanja i odmora
Dosta pažnje je posvećeno ekonomičnosti, energetska efikasnost je bila posebno važna naročito zbog same lokacije i izloženosti surovim planinskim klimatskim uslovima. Celokupne instalacije su predviđene po sistemu pametne kuće sa mogućnošću daljinskog upravljanja.
“Kuća na padinama planinskog vrha Čigota u blizini Zlatibora pruža jednu novu dimenziju stanovanja i odmora. Svojom organizacijom i pažljivim projektovanjem integriše sve kvalitete moderne gradnje gde preko materijala, funkcije, fleksibilnosti, lokalnog ambijenta, pogleda, vazduha, monumentalnosti stvara jednu oazu i vibrirajuće energetsko čvorište davajući svojim korisnicima mogućnost da se zabave, oporave, inspirišu i u miru sjedine sa prirodom.” – zaključuju arhitekte.
Izvor: Gradnja.rs
Follow Me